Tungaloy TID090F12-1.5 9mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6751941 ISO: TID090F12-1.5
Description
TUNGALOY TUN6751941 Indexable Drill Dia0.4724 0.3543 9.00MM Cutter Dia Flute Length 0.6300 16.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.9252 74.30MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 0.6300 16.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3898 9.90MM