Tungaloy TID080F12-1.5 8mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6751939 ISO: TID080F12-1.5
Description
TUNGALOY TUN6751939 Indexable Drill Dia0.4724 0.3150 8.00MM Cutter Dia Flute Length 0.5510 14.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.8504 72.40MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 0.5510 14.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3504 8.90MM