Tungaloy TID075F12-1.5 7.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6751938 ISO: TID075F12-1.5
Description
TUNGALOY TUN6751938 Indexable Drill Dia0.4724 0.2953 7.50MM Cutter Dia Flute Length 0.5120 13.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7913 70.90MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.5120 13.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM