Tungaloy TID070F12-1.5 7mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6751937 ISO: TID070F12-1.5
Description
TUNGALOY TUN6751937 Indexable Drill Dia0.4724 0.2756 7.00MM Cutter Dia Flute Length 0.4720 11.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7598 70.10MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2756 7.00MM
Flute Length 0.4720 11.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2756 7.00MM
Cut Dia Max 0.2913 7.40MM