Tungaloy TID065F12-1.5 6.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6751936 ISO: TID065F12-1.5
Description
TUNGALOY TUN6751936 Indexable Drill Dia0.4724 0.2559 6.50MM Cutter Dia Flute Length 0.4330 11.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7205 69.10MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2559 6.50MM
Flute Length 0.4330 11.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2559 6.50MM
Cut Dia Max 0.2717 6.90MM