Tungaloy TID060F12-1.5 6mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6751935 ISO: TID060F12-1.5
Description
TUNGALOY TUN6751935 Indexable Drill Dia0.4724 0.2362 6.00MM Cutter Dia Flute Length 0.3940 10.01MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.6772 68.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Flute Length 0.3940 10.01MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2362 6.00MM
Cut Dia Max 0.2520 6.40MM