Tungaloy TECK200H4M-40W20CF-R10 AH725 Dia 20mm SH 0.7874 LOC 1.5748 OAL4.0945 End Mill Standard Flute Variable Helix Carbide TiAlN Single End Corner Radius0.0394 1.00mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN5667170 0.787 x 0.787 x 1.575 x 4.095
Description
TUNGALOY TECK200H4M-40W20CF-R10 AH725 Variable Helix End Mill Carbide TiAlN Corner Radius 0.0394 1.00MM Standard Flute Flutes 4 Single End TUNG MEISTER Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.0945 104.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Length Of Cut 1.5748 40.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0394 1.00MM