Tungaloy TECC020B3-07C03-38 GH730 Dia 2mm SH 0.1181 LOC 0.2756 OAL1.4961 End Mill Standard Flute High Helix Carbide TiCNo Single End 45.0° Chamfer TUNG MEISTER
Part Number: TUN5620246 0.079 x 0.118 x 0.276 x 1.496
SKU: 1289829
Call (262) 251-4020 for pricing
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool End Mill
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Corner Chamfer
Cutter Style Carbide Finisher
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.4961 38.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1181 3.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.0787 2.00MM
Length Of Cut 0.2756 7.00MM