Tungaloy TECA200H3-30/60C20CF-R04 KS15F Dia 20mm SH 0.7874 LOC 1.1811 OAL4.3307 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide Uncoated Single End Corner Radius0.0157 0.40mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN5622799 0.787 x 0.787 x 1.181 x 4.331
Description
TUNGALOY TECA200H3-30/60C20CF-R04 KS15F Standard Helix End Mill Carbide Uncoated Corner Radius 0.0157 0.40MM Standard Flute Flutes 3 Single End TUNG MEISTER Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3307 110.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Length Of Cut 1.1811 30.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0157 0.40MM