Tungaloy TECA200H3-30/60C20CF-R02 KS15F Dia 20mm SH 0.7874 LOC 1.1811 OAL4.3307 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide Uncoated Single End Corner Radius0.0079 0.20mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN5622785 0.787 x 0.787 x 1.181 x 4.331
Description
TUNGALOY TECA200H3-30/60C20CF-R02 KS15F Standard Helix End Mill Carbide Uncoated Corner Radius 0.0079 0.20MM Standard Flute Flutes 3 Single End TUNG MEISTER Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Cutter Style Carbide Bull Nose Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3307 110.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Length Of Cut 1.1811 30.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0079 0.20MM