Tungaloy TECA160H3-34/64C16CF-R02 KS15F Dia 16mm SH 0.6299 LOC 1.3386 OAL4.5276 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide Uncoated Single End Corner Radius0.0079 0.20mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN5622978 0.630 x 0.630 x 1.339 x 4.528
Description
TUNGALOY TECA160H3-34/64C16CF-R02 KS15F Standard Helix End Mill Carbide Uncoated Corner Radius 0.0079 0.20MM Standard Flute Flutes 3 Single End TUNG MEISTER Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.5276 115.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Length Of Cut 1.3386 34.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0079 0.20MM