Tungaloy TECA160H3-32/48C16CF-R02C KS15F Dia 16mm SH 0.6299 LOC 1.2598 OAL3.6220 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide Uncoated Single End Corner Radius0.0079 0.20mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN5623180 0.630 x 0.630 x 1.260 x 3.622
Description
TUNGALOY TECA160H3-32/48C16CF-R02C KS15F Standard Helix End Mill Carbide Uncoated Corner Radius 0.0079 0.20MM Standard Flute Flutes 3 Single End TUNG MEISTER Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6220 92.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Length Of Cut 1.2600 32.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0079 0.20MM