Tungaloy TEC160H7-64C16CF-131 AH710 Dia 16mm SH 0.6299 LOC 2.5197 OAL5.1575 End Mill Standard Flute Variable Helix Carbide TiAlN Single End 45.0° Chamfer TUNG MEISTER
Part Number: TUN5668321 0.630 x 0.630 x 2.520 x 5.158
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Corner Chamfer
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1575 131.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 7
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Length Of Cut 2.5197 64.00MM