Tungaloy TEC060B4L-24C06-65 AH725 Dia 6mm SH 0.2362 LOC 0.9449 OAL2.5591 End Mill Standard Flute High Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5620557 0.236 x 0.236 x 0.945 x 2.559
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5591 65.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Length Of Cut 0.9449 24.00MM