Tungaloy TDXU-1312FS-02 1.312" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 2, Flat cotter
Part Number: TUN6718572 ISO: TDXU-1312FS-02
Description
TUNGALOY TUN6718572 Indexable Drill Weldon 1.5000 1.3125 33.34MM - 1-5/16Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7440 171.30MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3125 33.34MM - 1-5/16
Flute Length 2.6670 67.74MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3125 33.34MM - 1-5/16