Tungaloy TDXU-1187FS-03 1.187" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 3, Flat cotter
Part Number: TUN6718568 ISO: TDXU-1187FS-03
Description
TUNGALOY TUN6718568 Indexable Drill Weldon 1.2500 1.1875 30.16MM - 1-3/16Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1540 181.71MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1875 30.16MM - 1-3/16
Flute Length 3.5900 91.19MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1875 30.16MM - 1-3/16