Tungaloy TDXU-1062FS-04 1.062" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 4, Flat cotter
Part Number: TUN6718564 ISO: TDXU-1062FS-04
Description
TUNGALOY TUN6718564 Indexable Drill Weldon 1.2500 1.0156 25.79MM - 1-1/64Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.8360 199.03MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0156 25.79MM - 1-1/64
Flute Length 4.2770 108.64MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0156 25.79MM - 1-1/64