Tungaloy TDXU-1062FS-03 1.062" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 3, Flat cotter
Part Number: TUN6718563 ISO: TDXU-1062FS-03
Description
TUNGALOY TUN6718563 Indexable Drill Weldon 1.2500 1.0156 25.79MM - 1-1/64Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7730 172.03MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0156 25.79MM - 1-1/64
Flute Length 3.2150 81.66MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0156 25.79MM - 1-1/64