Tungaloy TDXU-0937FS-04 0.937" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 4, Flat cotter
Part Number: TUN6718560 ISO: TDXU-0937FS-04
Description
TUNGALOY TUN6718560 Indexable Drill Weldon 1.0000 0.9370 23.80MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1700 182.12MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9370 23.80MM
Flute Length 3.7710 95.78MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9370 23.80MM