Tungaloy TDXU-0812FS-05 0.812" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 5, Flat cotter
Part Number: TUN6718531 ISO: TDXU-0812FS-05
Description
TUNGALOY TUN6718531 Indexable Drill Weldon 1.0000 0.8125 20.64MM - 13/16Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.4670 189.66MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8125 20.64MM - 13/16
Flute Length 4.0790 103.61MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8125 20.64MM - 13/16