Tungaloy TDXU-0812FS-04 0.812" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 4, Flat cotter
Part Number: TUN6718530 ISO: TDXU-0812FS-04
Description
TUNGALOY TUN6718530 Indexable Drill Weldon 1.0000 0.8125 20.64MM - 13/16Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6540 169.01MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8125 20.64MM - 13/16
Flute Length 3.2670 82.98MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8125 20.64MM - 13/16