Tungaloy TDXU-0687FS-05 0.687" TungDrillTwisted Indexable Insert Drills with side & rear Coolant Port, L/D = 5, Flat cotter
Part Number: TUN6718523 ISO: TDXU-0687FS-05
Description
TUNGALOY TUN6718523 Indexable Drill Weldon 1.0000 0.6875 17.46MM - 11/16Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8340 173.58MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6875 17.46MM - 11/16
Flute Length 3.4540 87.73MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6875 17.46MM - 11/16