Tungaloy TDX330F40-2 33mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6718422 ISO: TDX330F40-2
Description
TUNGALOY TUN6718422 Indexable Drill Weldon 1.5748 1.2992 33.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5236 165.70MM
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2992 33.00MM
Flute Length 2.6420 67.11MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2992 33.00MM