Tungaloy TDX320F32-2 32mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6718418 ISO: TDX320F32-2
Description
TUNGALOY TUN6718418 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.2598 32.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9843 152.00MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2598 32.00MM
Flute Length 2.5470 64.69MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2598 32.00MM