Tungaloy TDX310F32-2 31mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6718414 ISO: TDX310F32-2
Description
TUNGALOY TUN6718414 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.2205 31.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9055 150.00MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 2.4690 62.71MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM