Tungaloy TDX300F32-3 30mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718411 ISO: TDX300F32-3
Description
TUNGALOY TUN6718411 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1811 30.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9685 177.00MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 3.5710 90.70MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM