Tungaloy TDX290F32-4 29mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718408 ISO: TDX290F32-4
Description
TUNGALOY TUN6718408 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1417 29.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9016 200.70MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 4.5940 116.69MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM