Tungaloy TDX290F32-3 29mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718407 ISO: TDX290F32-3
Description
TUNGALOY TUN6718407 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1417 29.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7717 172.00MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 3.4530 87.71MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM