Tungaloy TDX280F32-3 28mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718403 ISO: TDX280F32-3
Description
TUNGALOY TUN6718403 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1024 28.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6535 169.00MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 3.3350 84.71MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM