Tungaloy TDX270F32-4 27mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718400 ISO: TDX270F32-4
Description
TUNGALOY TUN6718400 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.0630 27.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5472 191.70MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 4.2800 108.71MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM