Tungaloy TDX270F32-3 27mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718399 ISO: TDX270F32-3
Description
TUNGALOY TUN6718399 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.0630 27.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4843 164.70MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 3.2170 81.71MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM