Tungaloy TDX260F25-4 26mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718396 ISO: TDX260F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718396 Indexable Drill Weldon 0.9843 1.0240 26.01MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1900 182.62MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 4.1180 104.60MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM