Tungaloy TDX260F25-3 26mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718395 ISO: TDX260F25-3
Description
TUNGALOY TUN6718395 Indexable Drill Weldon 0.9843 1.0240 26.01MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1654 156.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 3.0940 78.59MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM