Tungaloy TDX255F25-3 25.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718392 ISO: TDX255F25-3
Description
TUNGALOY TUN6718392 Indexable Drill Weldon 0.9843 1.0039 25.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0866 154.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0039 25.50MM
Flute Length 3.0350 77.09MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0039 25.50MM