Tungaloy TDX250F25-4 25mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718389 ISO: TDX250F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718389 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.9843 25.00MM - 63/64Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0315 178.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 3.9610 100.61MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64