Tungaloy TDX245F25-4 24.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718385 ISO: TDX245F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718385 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.9646 24.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9331 176.10MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9646 24.50MM
Flute Length 3.8820 98.60MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9646 24.50MM