Tungaloy TDX240F25-4 24mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718381 ISO: TDX240F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718381 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.9449 24.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8346 173.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 3.8030 96.60MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM