Tungaloy TDX230F25-4 23mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718373 ISO: TDX230F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718373 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.9055 23.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6378 168.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 3.6460 92.61MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM