Tungaloy TDX225F25-5 22.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718370 ISO: TDX225F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718370 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8858 22.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.4252 188.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8858 22.50MM
Flute Length 4.4530 113.11MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8858 22.50MM