Tungaloy TDX220F25-5 22mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718366 ISO: TDX220F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718366 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8661 22.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.3071 185.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 4.3540 110.59MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM