Tungaloy TDX220F25-4 22mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718365 ISO: TDX220F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718365 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8661 22.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4409 163.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 3.4880 88.60MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM