Tungaloy TDX215F25-5 21.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718362 ISO: TDX215F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718362 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8465 21.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2047 183.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8465 21.50MM
Flute Length 4.2520 108.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8465 21.50MM