Tungaloy TDX215F25-4 21.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718361 ISO: TDX215F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718361 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8465 21.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3583 161.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8465 21.50MM
Flute Length 3.4060 86.51MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8465 21.50MM