Tungaloy TDX210F25-5 21mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718358 ISO: TDX210F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718358 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8268 21.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1063 180.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 4.1540 105.51MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM