Tungaloy TDX210F25-4 21mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6718357 ISO: TDX210F25-4
Description
TUNGALOY TUN6718357 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8268 21.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2795 159.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 3.3270 84.51MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM