Tungaloy TDX205F25-5 20.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718354 ISO: TDX205F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718354 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8071 20.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0079 178.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8071 20.50MM
Flute Length 4.0550 103.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8071 20.50MM