Tungaloy TDX200F25-5 20mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718350 ISO: TDX200F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718350 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.7874 20.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9094 175.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 3.9570 100.51MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM