Tungaloy TDX195F25-5 19.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718346 ISO: TDX195F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718346 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.7676 19.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8110 173.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7677 19.50MM
Flute Length 3.8600 98.04MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7676 19.50MM