Tungaloy TDX185F25-5 18.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718338 ISO: TDX185F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718338 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.7283 18.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5354 166.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7283 18.50MM
Flute Length 3.6610 92.99MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7283 18.50MM