Tungaloy TDX180F25-5 18mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718334 ISO: TDX180F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718334 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.7087 18.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4370 163.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 3.5630 90.50MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM